cyprus first division analyseis
Οκτώβριος 20, 2019 Αναλύσεις Αγώνων αναλύσεις αγώνων αναλύσεις αγώνων κύπρος αναλυσεις αγωνων στοιχημα

Α’ Κύπρου (20/10): Τα φώτα στραμμένα στο Ανόρθωση – Ομόνοια

Τρεις αναμετρήσεις περιλαμβάνει το πρόγραμμα της ημέρας στην Α’ κατηγορία της Κύπρου, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής. Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει το παιχνίδι ανάμεσα στην Ανόρθωση και την Ομόνοια. Προκύπτουν πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές για στοίχημα.

Play Now
*21+ ΚΕΘΕΑ: 2109237777‍, Εποπτεία εμπ.επικ/νίας: ΕΕΕΠ

Παραλίμνι – Νέα Σαλαμίνα (17:00)

Το Παραλίμνι δεν ξεκίνησε καλά τη σεζόν, έκανε τέσσερις σερί ήττες και άλλαξε προπονητή. Ο Σιβιέρο έκανε ντεμπούτο και η ομάδα του νίκησε τη Δόξα Κατωκοπιά, με σκορ 1-3, εκτός έδρας. Ο Θεοδώρου έδωσε “αέρα” δύο τερμάτων καθώς σκόραρε στο 3′ και στο 4′. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Ιβάν Κάρλος πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, όμως δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο, αφού στο 58′ ο Κυριακού διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Το Παραλίμνι μετρά 4/5 παιχνίδια με σύνολο over 2.5 γκολ, ενώ 4/5 ματς έληξαν με γκολ εκατέρωθεν.

Η Νέα Σαλαμίνα πήρε μεγάλη νίκη εντός έδρας ενάντια στην ΑΕ Λεμεσού με σκορ 3-2, με ανατροπή. Δύο νίκες και τρεις ήττες για τη Νέα Σαλαμίνα σε πέντε αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Έχει σημειώσει 3/5 παιχνίδια με over 2.5 γκολ, όμως δεν έχει πετύχει γκολ εκτός έδρας. Στο ματς με την ΑΕΛ, Πήρε προβάδισμα με τον Λάμποτ στο 16′, όμως δέχτηκε γκολ στο 38′ για το 1-1 του ημιχρόνου. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, η ΑΕΛ έκανε την πρώτη ανατροπή στο ματς. Δεν πτοήθηκε η Νέα Σαλαμίνα και απάντησε άμεσα, με γκολ του Κωστή στο 60′. Στο 67′ ο Ελούντου χρίστηκε σκόρερ και ολοκλήρωσε τη δεύτερη ανατροπή στο παιχνίδι.

Σε καλή κατάσταση με βάση τα τελευταία ματς αμφότερες, θα παίξουν με αυτοπεποίθηση. Δύσκολα διατηρούν το μηδέν στα μετόπισθεν. Ποντάρουμε στα γκολ εκατέρωθεν με απόδοση 1.85 στον stoiximan.

Play Now

Ανόρθωση – Ομόνοια (18:00)

Η Ανόρθωση δεν έχει υποστεί ήττα έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές. Είναι στην πρώτη θέση της κατάταξης, παρά το γεγονός ότι μετρά ένα παιχνίδι λιγότερο. Είχε εύκολο έργο στο πλαίσιο της προηγούμενης αγωνιστικής, επικράτησε του Απόλλωνα Λεμεσού με σκορ 3-1, εντός έδρας. O Ράγιος πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της Ανόρθωσης, ενώ στο 65′ ο Γκαλίτσιος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν για το τελικό 3-1 στο 85′. Τρίτη νίκη στη σειρά, έχει σημειώσει 2/4 ματς με σύνολο γκολ over 2.5 και σκοράρει 2+ γκολ στα εντός έδρας.

Η Ομόνοια καλείται να διαχειριστεί την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Πάφου για την προηγούμενη αγωνιστική, ηττήθηκε με σκορ 2-1, παρότι προηγήθηκε. Στο 64′ ο Ντάρμπισαϊρ έβαλε σε θέση οδηγού στο παιχνίδι την Ομόνοια, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 69′ με τον Μπεσάρα και έκαναν την ανατροπή στο 88′ με τον Λαφράνς. Τρεις νίκες και μία ισοπαλία μετρά η Ομόνοια σε πέντε αγώνες. Σκοράρει σε όλα τα εκτός έδρας ματς.

Έχουν την ικανότητα να σκοράρουν και οι δύο ομάδες, όμως δε θα πάρουν υψηλό ρίσκο. Ποντάρουμε στην ισοπαλία με απόδοση 3.55 στον stoiximan.

Play Now

Ολυμπιακός Λευκωσίας – Πάφος (19:00)

Ο Ολυμπιακός έχει ξεκινήσει τη χρονιά αρνητικά και βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στο προηγούμενο παιχνίδι, ηττήθηκε από τον Απόλλωνα Λεμεσού με σκορ 3-1 εκτός έδρας, πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα σε τέσσερις αγώνες, μετρά ισάριθμες ισοπαλίες. Όλα τα παιχνίδια που έχει δώσει έληξαν με γκολ εκατέρωθεν, σε δύο από τα τέσσερα μάλιστα, πέτυχε 2+ γκολ. Μαζί με τη Δόξα Κατωκοπιάς, είναι οι δύο ομάδες χωρίς νίκη έως τώρα στο πρωτάθλημα.

Η Πάφος προέρχεται από σπουδαία νίκη με αντίπαλο την Ομόνοια εντός έδρας. Η ομάδα του Κόπιτς έμεινε πίσω στο σκορ στο 64′, όμως δεν πτοήθηκε και απάντησε άμεσα. Πέντε λεπτά μετά το 0-1 ισοφάρισε με τον Μπεσάρα και δε σταμάτησε εκεί. Βρήκε γκολ στο 88′ με τον Λαφράνς και ολοκλήρωσε την ανατροπή. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την Πάφο συνολικά, η πρώτη έπειτα από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες ο απολογισμός. 3/5 ματς έληξαν με over 2.5 γκολ.

Ο Ολυμπιακός έχει ανάγκη από συγκομιδή πόντων. Η Πάφος έχει την ποιότητα να σκοράρει στη Λευκωσία και μας οδηγεί στο “διπλό” με απόδοση 1.97 στον stoiximan.