cyprus first division analyseis
September 20, 2019 Αναλύσεις Αγώνων αναλύσεις αγώνων αναλύσεις αγώνων κύπρος αναλυσεις αγωνων στοιχημα

Α’ Κύπρου (20/09): Προγνωστικά & Εκτιμήσεις

Ξεκινά η τέταρτη αγωνιστική στην πρώτη κατηγορία της Κύπρου, στη μοναδική αναμέτρηση της ημέρας, ο Ολυμπιακός Λευκωσίας υποδέχεται την ΑΕΛ Λάρνακας. Επισκεφτείτε μία από τις νόμιμες στοιχηματικές εταιρείες στην Κύπρο για να επιλέξετε ποντάρισμα.

Ολυμπιακός Λευκωσίας – ΑΕΚ Λάρνακας (19:00)

Ο Ολυμπιακός Λευκωσίας ηττήθηκε στο πλαίσιο της προηγούμενης αγωνιστικής, με σκορ 3-2 από τη Νέα Σαλαμίνα, εκτός έδρας. Καλή εμφάνιση σε γενικές γραμμές για το συγκρότημα του Πάμπου Χριστοδούλου, ιδίως επιθετικά, οι παίκτες του έκαναν αυτά που ήθελε ο Κύπριος τεχνικός. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 12’ με τον Νκουό, ωστόσο προτού ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος ο Τίσντελ ισοφάρισε. Οι γηπεδούχοι στο 69’ ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο σκορ, όμως δεν ήταν αρκετή για τη νίκη. Χρειάστηκε το γκολ του Μαριάνοβιτς στο 84’ για να «λυγίσει» ο σύλλογος της Λευκωσίας. Πρώτη ήττα στη σεζόν για τον Ολυμπιακό, μετρά επίσης μία ισοπαλία σε σύνολο δύο αναμετρήσεις. «Ήταν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Εκεί που μπορούσαμε να σκοράρουμε και δεύτερο γκολ, αδικαιολόγητα δώσαμε χώρο και δεχθήκαμε την ισοφάριση. Είμαστε μια νέα ομάδα με 17 νέους ποδοσφαιριστές. Θα συνεχίσουμε, έχουμε ένα δύσκολο αγώνα με την ΑΕΚ», δήλωσε μετά το παιχνίδι, ο Χριστοδούλου. Μετρά 4/5 παιχνίδια με γκολ εκατέρωθεν, ενώ 3/5 ματς τελευταία έληξαν με over 3.5 γκολ. Δέχτηκε γκολ στο α’ ημίχρονο και στα 2 ματς πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ Λάρνακας απέσπασε ισοπαλία από την Ομόνοια εντός έδρας, με σκορ 2-2, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιάκεθ έχασε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 10’ με τον Τριτσκόφσκι, ο οποίος απώλεσε πέναλτι. Ωστόσο, το κατάφερε στο 40’ με τη δεύτερη φορά που καταλογίστηκε η εσχάτη των ποινών υπέρ των γηπεδούχων. Η Ομόνοια κατάφερε ωστόσο να πάρει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το ισόπαλο 1-1, έπειτα από τέρμα του Χριστοφή δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του. Ο Ζόρδι Γκόμεθ ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους «Πράσινους» στο 67’ όμως δεν ήταν αρκετό για τη νίκη. Τρίτο πέναλτι στο ματς για την ΑΕΚ, στις καθυστερήσεις, ο μόνιμος εκτελεστής, Τριτσκόφσκι σκόραρε για το τελικό 2-2. Μία νίκη και μία ισοπαλία μετρά η ομάδα της Λάρνακας στο πρωτάθλημα. Έχει πάρει πέντε πέναλτι σε δύο ματς, σκοράρει μόνο από την «άσπρη βούλα». «Δεν αποτελεί πρόβλημα για μένα ότι σκοράραμε μόνο με αυτό τον τρόπο γιατί για να κερδίσεις πέναλτι σημαίνει μπαίνεις στη περιοχή του αντίπαλου», δήλωσε σχετικά ο κόουτς Ιδιάκεθ. Νέο πρόβλημα ο τραυματισμός του αμυντικού Ιωάννου, που θα χειρουργηθεί. Δύσκολα ο Μόισοφ, επιστρέφει καθώς φαίνεται ο Τολεμέζ. Έχει κερδίσει 5 πέναλτι σε 2 αναμετρήσεις πρωταθλήματος. Μετρά 4/6 παιχνίδια με γκολ εκατέρωθεν. 4 σερί N/G εντός έδρας στα επίσημα.

Ο Ολυμπιακός Λευκωσίας αναμένεται να βάλει δύσκολα στην ΑΕΚ Λάρνακας. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έχουν την εμπειρία να ανταπεξέλθουν και να φτάσουν στη νίκη. Ποντάρουμε στο «διπλό» με απόδοση 1.57 στην parimatch.