cyprus first division analyseis
November 2, 2019 Αναλύσεις Αγώνων αναλύσεις αγώνων αναλύσεις αγώνων κύπρος αναλυσεις αγωνων στοιχημα

Α’ Κύπρου (02/11): Αμφίρροπες αναμετρήσεις

Δύο αναμετρήσεις περιλαμβάνει το πρόγραμμα της ημέρας για την όγδοη αγωνιστική στην Α’ κατηγορία της Κύπρου. Επισκεφτείτε τη σελίδα μιας από τις νόμιμες στοιχηματικές εταιρίες στη Κύπρο, για να επιλέξετε ποντάρισμα.

Play Now
*21+ ΚΕΘΕΑ: 2109237777‍, Εποπτεία εμπ.επικ/νίας: ΕΕΕΠ

ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ Λάρνακας (18:00)

Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα, επικράτησε εκτός έδρας της Νέας Σαλαμίνας, με σκορ 0-3. Δεν ικανοποίησε με την εμφάνισή του σύνολο του Ντολ, τα πήγε καλύτερα ωστόσο, από το αμέσως προηγούμενο με τη Δόξα. Στο πρώτο μέρος δε σημειώθηκαν γκολ, οι “Γαλαζοκίτρινοι” δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Αντιθέτως, η Νέα Σαλαμίνα έκανε φάσεις στις αρχές του δεύτερου μέρους, που θα μπορούσαν να φέρουν γκολ. Ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 66′ με τον Μερκή και μέχρι το 74′ πέτυχε άλλα δύο γκολ για το 0-3. Η Νέα Σαλαμίνα είχε δοκάρι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Διατηρεί το απόλυτο νικών έπειτα από τέσσερα ματς πρωταθλήματος που έχει δώσει. Μετρά 4/5 ματς τελευταία με N/G και 2 νίκες με μηδέν παθητικό εντός έδρας. Έμειναν εκτός αποστολής οι Ντε Βινσέντι, Γιάκολις και Μπέζιακ. Συμπεριλήφθηκαν σε αυτή οι Άλεφ, Ιωάννου και Ζοαοζίνιο.

Η ΑΕΚ προέρχεται από ισοπαλία με το Παραλίμνι, με σκορ 4-4 και έμεινε για δεύτερο ματς χωρίς νίκη. Χορταστικό ματς στη Λάρνακα, με τους φιλοξενούμενους παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ στο 22′ από το τέρμα του Φιόλιτς, έκαναν την ανατροπή πριν το ημίχρονο και πήγαν στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα 1-3. Η ΑΕΚ αντέδρασε και έφτασε σε δεύτερη ανατροπή στο ματς, με τρία γκολ από το 46′ έως το 66′, με τα δύο να είναι πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Τρισκόφσκι. Στο 76′ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκαρσία. Τρία λεπτά νωρίτερα, το Παραλίμνι είχε ισοφαρίσει σε 4-4. Τέσσερις ισοπαλίες και μία νίκη στα τελευταία πέντε ματς πρωταθλήματος. Χωρίς ήττα σε επτά αγωνιστικές. Σκοράρει σε όλα τα εκτός ματς.

Η ΑΕΚ Λάρνακας δεν έχει ηττηθεί για οκτώ ματς από τον ΑΠΟΕΛ, ωστόσο, έχει παρουσιάσει προβληματική άμυνα στα τελευταία ματς. Ποντάρουμε στο g/g με απόδοση 1.75 στον stoiximan.

Play Now

Εθνικός Άχνας – Ομόνοια (19:00)

O Εθνικός βρίσκεται στην πέμπτη θέση της κατάταξης με 11 πόντους, τρεις λιγότερους από την κορυφή. Δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες στα τελευταία πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος, απέσπασε ισοπαλία στην έδρα της Πάφου με 1-1, στο προηγούμενο. Μεσοβδόμαδα, επικράτησε με άνεση εκτός έδρας του Ονήσιλου Σωτήρας με σκορ 1-5, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Η ομάδα του Εγκωμίτη, με αλλαγές στη σύνθεσή της, δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Όμως, από το 47′ ξεκίνησε η… καταιγίδα, όταν ο Χαραλάμπους σκόραρε για το 0-1. Στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Ανδρέας Ηλία και ο Μάριος Ηλία και με τρία γκολ στο σύνολο, ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 0-4 στο 66′. Στο 80′ ο Μαρκόσκι σκόραρε για το 0-5, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να σημειώσουν το γκολ τς τιμής στο 82′. Έχει σημειώσει 3/5 ματς τελευταία με G/G και 2 νίκες με μηδέν παθητικό εντός έδρας. Δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα, αναμένεται πλήρης.

Η Ομόνοια μετρά δύο σερί ισοπαλίες, τρεις συνολικά στα τελευταία πέντε ματς πρωταθλήματος. Παρ’ όλα αυτά είναι κοντά στην κορυφή, σε ένα ούτως ή άλλως αμφίρροπο πρωτάθλημα μέχρι στιγμής. Στο προηγούμενο παιχνίδι αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, εντός έδρας. Δεν ικανοποίησε με την απόδοσή της η ομάδα, δημιούργησε τις ευκαιρίες να πάρει τη νίκη ακόμα και σε τέτοια αγωνιστική ημέρα. Το πρώτο μέρος δεν είχε γκολ, όμως δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Τιάγκο έδωσε προβάδισμα στους “Πράσινους”. Δεν το χάρηκαν για πολύ, αφού 13′ μετά το Ζαχαρίου σκόραρε για το 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Στα αγωνιστικά, δεν έχει στην διάθεση του τους γνωστούς τραυματίες, Ουζόχο, Παναγή, Τζιωνή, Μίκου, καθώς και τους νεαρούς Xαραλάμπους, Νικολάου και Λοΐζου. Σκοράρει σε 3 από τα 4, εκτός έδρας.

Αμφίρροπη αναμέτρηση, δε θα προκαλέσει έκπληξη όποιο κι αν είναι το τελικό αποτέλεσμα. Ποντάρουμε σε δύο αποτελέσματα και επιλέγουμε τη διπλή ευκαιρία 1Χ  με απόδοση 1.85 στον stoiximan.